Lot No.: 856
Lampa naftowa z figurą kobiety - alegorią olimpijskiego zwycięstwa
Niemcy, Berlin, firma Wild und Wessel - palnik lampy;
Francja - trzon wg rzeźby najstarszego z braci
Moreau - Mathurin’a; pocz. XX w.
podstawa kolista, profilowana, toczona z czarnego marmuru; trzon w formie figury kobiecej w antykizowanej szacie, z upiętymi w kok włosami ozdobionymi gałązkami lauru; lewa ręka opuszczona wzdłuż ciała - trzyma wieniec wawrzynu, prawa uniesiona, zgięta w łokciu, podpiera półkulisty korpus lampy z blachy mosiężnej, zdobiony tłoczonym, secesyjnym motywem kwiatów i łodyg maku; wewnątrz wkład mosiężny - pojemnik na naftę; na pokrętle uskrzydlone koło, lampa oliwna, litery: „W & W” oraz napis: „KOSMOS - NORMAL”; na oprawie knota: „PATENT / BREVETE / SGDG”; kulisty klosz ze szkła
mlecznego; kominek przeźroczysty z trawionym wyobrażeniem łabędzia; wyżej napis: „BLYGLAS”, niżej
festony i oznaczenie >!4’’’<;; na podstawie rzeźby sygn.. : „Moreau aine”;
marmur, brąz, mosiądz, szkło, wys. 80 cm, średnica podstawy 15,5 cm, średnica klosza 19,5 cm.
Niemcy, Berlin, firma Wild & Wessel - palnik lampy; Francja - trzon wg rzeźby najstarszego z braci Moreau - Mathurin’a (1822-1912); pocz. XX w.