Lot No.: 617
Bliźnięta - figurka chłopca z serii: Znaki Zodiaku
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM),
model Friedricha Eliasa Meyera (1724-1785)
z ok. 1750, powtórzenie z XX w.
na kwadratowym cokoliku stoi przy pniu bosy chłopiec w tanecznym kontrapoście, w stroju ogrodnika, trzymający
w uniesionej prawej dłoni (po naprawach) czapkę z owocami (kwiatami?); o pień drzewa oparty owalny kartusz ze
znakiem Zodiaku: Bliźnięta; porcelana biała; wys. 11,5 cm, podstawa 3 x 3 cm; sygn. kobaltem podszkl. Berło.
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), model Friedricha Eliasa Meyera (1724-1785) z ok. 1750, powtórzenie z XX w.
Figurka należąca do serii 12 postaci chłopców symbolizujących miesiące - znaki Zodiaku, która powstała jako zestaw do
dekoracji stołu (sourtout de table); figurki popularne i chętnie powtarzane w manufakturze do dzisiaj.
Por.: D. A. Rempex, Katalog aukcyjny - 208 aukcja dzieł sztuki i antyków, 27. VIII. 2014, s. 93, poz. kat. 611 - oferta
całego zespołu figurek Znaki Zodiaku.