Gustaw HADYNA (ur. 1946)
Lot No.: 616
Pieta`
porcelana biła (odlew); wys. 32 cm;
nie sygnowana.
Realizacja w Ćmielowie?, kon. XX w.
kompozycja ceramiczna o zwartej, 4-bocznej podstawie o przekroju kwadratowym, o bokach zdobionych motywem
kłosów; przedstawia Matkę Boską w stylizowanym stroju wieśniaczym (luźna, marszczona przy szyi bluzka i zawiązana
na głowie do tyłu chusta), podtrzymującą na łonie leżącego ukośnie, martwego Chrystusa w perizonium, z mocno
odchyloną do tyłu głową, opartą w załomach szerokiego rękawa Marii;
nie sygnowana.
Realizacja Gustawa Hadyny, rzeźbiarza związanego z Kielecczyzną, tworzącego prace z metalu i ceramiki,
współpracującego z polskimi fabrykami porcelany „ Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Hadyna jest m.in. autorem popiersi słynnych
Polaków, odlewanych z porcelany i metalu (m.in. Matka Boska Katyńska); grupę Pieta zrealizował także w metalu.