Aleksiej Alieksiejewicz CHARLAMOW (1840-1925)
Lot No.: 156
Dziewczyna w białej bluzce, 1886
olej, płótno naklejone na tekturę; 73 x 48,9 cm;
sygn. p. d.: HA (wiązany monogram)
sygn. p. d.: HA (wiązany monogram), dat.: 27 / 2 / 86
na odwrocie oprawy dwie drukowane nalepki
Aleksiej Aleksiejewicz Charłamow (Charlamoff, Harlamoff) wybitny malarz rosyjski. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu, a następnie (po uzyskaniu złotego medalu za „Powrót syna marno trawnego” i uzyskaniu stypendium) kontynuował naukę w paryskiej École des beaux-arts u Léona Bonnata. Wyraźne wpływy mistrza, zarówno jeśli chodzi o tematykę jak i stylistykę dzieł, dały mu przy domek „Rosyjskiego Bonnata”. Malował sceny rodzajowe, historyczne, jednak najbardziej wsławił się jako portrecista pięknych młodych kobiet i dziewcząt, które w wyidealizowany sposób miały nawią zywać do konkretnych typów urody, głównie mieszkanek ówczesnych ziem rosyjskich. Malarz do końca życia pozostał w Paryżu, jednak przez większość czasu utrzymywał żywe kontakty z ojczyzną portretując ważne osobistości i wykonując
liczne zlecenia. Oferowany obraz przedstawia młodą kobietę siedzącą w fotelu w bliżej nieokreślonym wnętrzu.
Ubra na jest w skromną białą, bluzkę i ciemną spódnicę.
Jej długie brązowe włosy opadają luźno na ramiona. Głowa lekko opuszczona, oczy przymknięte.
Portretowana zachwyca tajemniczą urodą i kobiecością, a jej wyraziste rysy mogą wskazywać na wschodnioeuropejskie pochodzenie. Obraz jednak powstał już podczas pobytu we Francji.
Obrazy Charłamowa pojawiają się na rynkach światowych budząc wielkie zainteresowanie kolekcjonerów i osiągając wysokie ceny.