Lot No.: 614
Filiżanka ze spodkiem z kwiatową dekoracją „prasowaną” i złoceniami
Miśnia, ok. poł. XIX w. - kon. XIX w.
filiżanka o niskiej, szerokiej, rozchylonej czaszy, na małej stopce; brzegi filiżanki i spodka modelowane plastycznie w falbankę i podmalowane w kolorze niebieskim, wokół czaszy i kołnierza oraz w lustrze sodka odciskane reliefowe gałązki różnych kwiatów, o złoconych konturach; krawędzie i uszko - złocone;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; dekoracja reliefowa odciskana - tzw. Pressdekor; filiżanka - wys. 5,6 cm, średn. brzegu 10 cm; spodek - wys. 2,5 cm, średn. 15,5 cm;
sygnowane kob. podszkl. skrzyżowane miecze, naszkl. niebieskie 27, czernią naszkl.: T.
Interesujący przykład popularnej w Miśni w okresie biedermajeru techniki odciskania dekoracji reliefowej na powierzchni naczyń, naśladującej analogiczny sposób zdobienia ówczesnych szkieł.