Zygmunt PIOTROWICZ (1862-1952 lub 1957)
Lot No.: 147
Targ na Kresach, 1888
olej, płótno dublowane; 83 x 136,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: Zygmunt Piotrowicz / … 1888
Oferowany obraz to namalowany z ogromną sprawnością zbiór niewielkich scenek rodzajowych, z których każda mogłaby stanowić osobną kompozycję, a które tworzą razem imponujących rozmiarów całość, wspaniale ilustrującą życie miasteczka kresowego, jego folklor i typy ludzkie.
Niemal w centrum kompozycji romska kobieta wróży z ręki pulchnej dziewczyny, która wydaje się być bardziej zainteresowana biegnącymi nieopodal dziećmi niż samą wróżbą. Jej matka przeciwnie, przytrzymując delikatnie córkę przygląda się w skupieniu ruchom wróżbiarki, chcąc jak najszybciej poznać los córki, mając najprawdopodobniej nadzieję na jej szybkie zamążpójście. Obok nich stoi dorożka z woźnicą czekającym być może na rozmawiającego z Żydem wąsatego mężczyznę, stojącego z prawej strony obrazu. Na dalszym planie, na wzgórzu widać liczne konie przeróżnego umaszczenia, zwiezione w to miejsce w celach targowych oraz charakterystyczny dom z dachem naczółkowym. W tle rozciąga się pejzaż z panoramą miasta.
Obrazy Zygmunta Piotrowicza pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko. Oferowana praca namalowana przez zaledwie 26-letniego artystę jest dziełem bardzo wysokiej klasy, wskazującym nie tylko na jego ogromny talent jako malarza i obserwatora, ale także będącym romantycznym wspomnieniem sielankowości życia i mozaiki kulturowej Kresów Wschodnich końca XIX wieku.
85 000 zł