Wojciech FANGOR (ur. 1922)
Lot No.: 316
N. 20, 1964, N. 16, 1963, N. 23, 1963
olej, płótno, 100 x 100 cm;
na odwrociu napisy: Grabowski Gallery
olej, płótno, 100 x 100 cm;
na odwrociu napisy: Grabowski Gallery;
na Obrazie n. 20 nalepka z wystawy Kinetic Art w Herbert Art Gallery, Coventry, maj 1966
Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Mateusza Grabowskiego. W 1959
roku założył on w Londynie "Grabowski Gallery" promującą głownie sztukę
twórców brytyjskich związanych z pop-artem, op-artem oraz abstrakcją geometryczną.
Było to znaczące miejsce na mapie kulturalnej Anglii.
Równolegle Grabowski gromadził prywatną kolekcję. Były tam między innymi
prace Pauline Boty, Dereka Boshiera, Franka Bowlinga, Jeffreya Stella i innych.
W jego zbiorach znalazły się prace polskich artystów, których promował
w galerii, m. in.: Wojciecha Fangora, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego,
Aliny Szapocznikow.
W roku 1975, po zamknięciu galerii, podarował kolekcję Muzeum Sztuki w Łodzi
i Muzeum Narodowemu w Warszawie. Łódzkie Muzeum otrzymało 238 dzieł 128 artystów.
W 2007 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się wystawa prezentująca prace
pochodzące z tej kolekcji p. t. "Swingujący Londyn - kolekcja Mateusza Grabowskiego".
Wystawie towarzyszył katalog.
Prezentowane trzy obrazy Wojciecha Fangora pochodzą od spadkobierców
Mateusza Grabowskiego. W posiadaniu D. A. Rempex znajdują dokumenty
potwierdzające proweniencję.