Lot No.: 922
Fotel w stylu mebli Jacob
konstrukcja - buczyna (?), fornir - mahoń; żyłki - mosiądz;
97,5 x 60 x 55 cm.
Europa Środkowo-wschodnia, pocz. XX w.
z prostym, lekko do tyłu odchylonym oparciem, trapezoidalnym siedzeniem, prostymi poręczami, wspartymi na esowatych wspornikach, wyściełany, fornirowany, inkrustowany żyłką mosiężną, wsparty na czterech graniastych nóżkach, zbieżnych ku dołowi. Stanowi komplet z krzesłami o numerze kat. 921;
konstrukcja - buczyna (?), fornir - mahoń; żyłki - mosiądz; 97,5 x 60 x 55 cm.
Meble ozdobione żyłkami mosiężnymi tworzącymi obramienia wokół wszystkich powierzchni, były bardzo popularne w XIX wieku, kojarzone niesłusznie z wytwórczością francuskich stolarzy Jacobów. Wydaje się, że informacja o ich pochodzeniu została stworzona przez handlowców i wykorzystywana jako reklama. Wiadomo natomiast, że tak dekorowane meble cieszyły się także w XX wieku niezwykłą popularnością i w standardowej formie o klasycystycznych kształtach były licznie wykonywane przez różne zakłady stolarskie w Polsce.