Lot No.: 844
Zegar z Dionizosem i Erosem
Francja, Paryż, mechanizm firmy Hemon,
warsztat brązowniczy Lengry, k. XIX w.
podstawa z piaskowo-żółtego marmuru, na planie prostokąta, na 4 wolutowych nogach z brązu, opasana szerokim, palmetowym gzymsem z brązu złoconego; od frontu aplikowane ozdoby z motywami floralnymi; na cokole grupa rzeźbiarska: skrzydlaty Eros pochylony nad siedzącym na beczce młodocianym Dionizosem z wieńcem z winorośli na włosach i kyliksem w ręce; w skałę wbudowany mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza mosiężna, z rzymskimi cyframi na nakładanym pierścieniu; u dołu napis: „LENGRY BRONZIERS / HEMON”; na płycie mechanizmu w owalu napis: „FRERES SEGURET CIE / Legrande”; ponadto bite: „HEMON / A PARIS”;
marmur, brąz złocony i patynowany; wys. 65 cm, szer. 50 cm, głęb. 23 cm.
Francja, Paryż, mechanizm firmy Hemon, warsztat brązowniczy Lengry, k. XIX w.