Lot No.: 832
Posążek Buddy Shakyamuni
brąz złocony, patynowany, częściowo polichromowany;
Tybet, XIX/XX w.
młodzieńczy Budda siedzący w postawie medytacyjnej, na postumencie dekorowanym złoconymi puklami; na głowie złoty diadem; włosy upięte w wysoki kok, na ramiona narzucony szal, którego długie końce oplatają się wstęgowo wokół rąk, tworząc zawiłe, symboliczne węzły; na piersiach ozdobny naszyjnik; w lewej ręce spoczywającej na stopie podwiniętej na podołek - kwiat lotosu;
spód postumentu z blachy miedzianej, z repusowaną rozetą na planie kwadratu;
wys. 24,5 cm, szer. 19,2 cm, głęb. 16 cm.
Tybet, XIX/XX w.