Lot No.: 615
Para lichtarzy 4-świecowych, trzony z figurkami dziewczyny z papugą i młodzieńca z małpką
Niemcy, Drezno?, wyroby w typie porcelany
miśnieńskiej, 2 poł. XIX w.?
lichtarze dwuczęściowe, o ramionach montowanych z trzonem na metalowy bolec; trzony w formie pnia drzewa oplecionego gałązka różaną, o kolistych podstawach z wolutowo-muszlowymi krawędziami i reliefową gałązką bluszczu; przy pniach figurki wędrownych treserów zwierząt (?): 1) dziewczyna w stylizowanym stroju wieśniaczym, z papugą na ramieniu, 2) młodzieniec w stroju przypominającym kostium tyrolski, sandałach wiązanych do kolan taśmą, kapelusiku kwiatkiem, droczący się z małpką siedzącą na jego lewym ramieniu, wsparty dłonią o skrzynię; ramiona lichtarzy trójdzielne, z metalowym bolcem do montowania w trzonie, o trzech esowatych ramionach z plastycznymi gałązkami kwiatowo- owocowymi i środkowym, wyższym ramieniem na czwartą świecę; wielopłatkowe liściaste profitki i tulejki na świece ze złoceniami; niewielkie ubytki dekoracji plastycznej, lekkie przetarcia złoceń; porcelana, dekoracja plastyczna „z ręki”, farby naszkliwne, złocenia, elementy montażowe mosiężne; wys. 54 cm; średn. podstaw ok. 16 cm; sygn. kobaltem podszkl.:
skrzyżowane łukowo miecze, z kilkoma kreskami zamiast jednej rękojeści (lichtarz z dziewczyną), ozdobny wiązany monogram CR (lichtarz z młodzieńcem).
Niemcy, Drezno?, wyroby w typie porcelany miśnieńskiej, 2 poł. XIX w.?