złożony z kanapy, dwóch foteli, sześciu krzeseł i postumentu, fornirowanych czeczotą topolową. Siedziska z oparciami lekko wygiętymi do tyłu, zwieńczonymi szerokim ramiakiem wolutowo wygiętym ku dołowi, wypełnionymi deską pośrodku, lekko rozszerzoną ku górze, z wolutowo zakończonymi poręczami foteli i kanapy, wyściełane na siedzeniach o trapezoidalnym kształcie, wsparte na czterech graniastych nogach, przednich lekko wygiętych do przodu. Postument w formie kolumny osadzony na ośmiobocznej podstawie ujętej czernionym ćwierćwałkiem;
sosna, brzoza;
kanapa - 96,7 x 128,5 x 61 cm,
fotele - 97 x 56,5 x 59 cm, krzesła - 92 x 42 x 46,5 cm,
postument - 112 x 41,5 x 41,5 cm.
Polska, 1 ćw. XX w.
Mebel w stylu nawiązującym do biedermeieru stały się ponownie popularne na początku wieku XX, w schyłkowej fazie secesji. Dopiero wówczas zwrócono uwagę, że ich klasycyzujące formy dobrze komponują się w stylowych wnętrzach dworków, ich pierwowzory bowiem przeznaczone dla mieszczańskich klientów były stosowane przede wszystkim w miejskich mieszkaniach. Prezentowany komplet pokryty popularną dla imitowanego okresu czeczotą brzozową.