Lot No.: 912
Sekretera klasycystyczna
mahoń; 241,7 x 108 x 54 cm.
Anglia, 4 ćw. XVIII w.
z wysoką i wąską nastawą, zamykana dwoma przeszklonymi skrzydłami drzwi, umieszczoną na podstawie szufladą sekreterową z prostą odkładaną klapą i szafką zamykaną dwuskrzydłowo. Całość zwieńczona laskowanym gzymsem z guzami na frontowych narożach, zamkniętego tympanonem ujętym półwałkiem. Skrzydła nastawy podzielone szprosami z półwałków na wiele geometrycznych pól. We wnętrzu dwie półki z możliwością zmiany położenia. Uchylne lico szuflady stanowiące klapę sekretery z dwoma płycinami kwadratowymi na bokach, ujętymi perełkowaniem, środkowym zaś z guzami
w narożach, od wewnętrznej strony wraz z fragmentem dna wyklejone skórą moletowaną na obrzeżu. We wnętrzu sekreterowym sześć szufladek na bokach, cztery segregatory i wnęka pośrodku. Prawa dolna szufladka z podzielona na kilka pojemników z piórnikiem. Skrzydła drzwi szafki ujęte dwoma toczonymi kolumnami. We wnętrzu szafki jedna półka. Na licu zamka klapy wybita nazwa firmy wykonującej okucia: J. BRAMAH [ - 124] PICCADILLY oraz wybita korona. Na płycie górnej podstawy wpis przewozowy zawierający dane wykonawcy oraz odbiorcy z nazwą miejsca transportu, czarnym tuszem w trzech blokach: From Miller’s BlackfriarsRoad / Mr Meech Yetminster in Dorsstshire / By the Bridport Yessel from DormsWhart;
mahoń; 241,7 x 108 x 54 cm.
Anglia, 4 ćw. XVIII w.
Klasyczna sekretera angielska, z szafką biblioteczną w nastawie. Prosty i jednocześnie niezwykle elegancki mebel fornirowany mahoniem. W Europie kontynentalnej zachowane wpisy na meblach to wielka rzadkość, wskazują one pochodzenie przedmiotu, można na ich podstawie czasami z dużą pewnością ustalić nie tylko miejsce powstania, ale i wykonawcę. Wybite na zamku sygnatura wskazuje na Josepha Bramaha - producenta okuć, początkowo stolarza, który w 1784 opatentował swój pierwszy zamek. Miał on swój zakład stolarski w Londynie przy Piccadilly 124. Nie udało się obecnie zidentyfikować Millera z Blackfairs Road (zapewne adres w Londynie), jako wykonawcy lub sprzedawcy mebli w XIX w. Rodzina Meech odnotowana została w dokumentach lokalnych Yetminster w 2 poł. XIX w.
Lit. http://www.antiquebox.org/bramah/ - wejście 26.04.2015