Hippolyte MOREAU - Sculpteur (1832-1927)
Lot No.: 847
Lampa elektryczna z rzeźbą „Echo”
kompozycja metali srebrzona, szkło w
typie Loetz-Witwe; Francja , Paryż, pocz. XX w.
podstawa kolista, profilowana; z przodu tabliczka mosiężna z napisem: „L’ECHO / Par Moreau (Sculptr); trzon w formie kolumny oplecionej kłosami zbóż; dołem kanelowanej; przy kolumnie postać młodej, bosej chłopki - żniwiarki - w chusteczce na głowie, ubranej w gorsecik i spódnicę, z płachtą przewiązaną wokół bioder; dziewczę stoi wśród łanów zbóż nasłuchując, o czym świadczy jej poza i gest uniesionej ku uchu dłoni; w zwieńczeniu kolumny - obręcz, na której opiera się okazały, kopulasty klosz z szerokim cylindrycznym kominkiem, ze szkła zielonkawego, opalizującego, zdobionego nieregularnymi nitkami w kolorze miedzi; na wierzchu podstawy sygnatura: „Moreau sculpteur”; z tyłu kolisty znak gwarancyjny: pośrodku tygiel wśród płomieni, w otoku napis: „FABRICATION FRANCAISE / PARIS / MADE IN FRANCE”;
kompozycja metali srebrzona, szkło w typie Loetz-Witwe,; wys. 94 cm, średnica podstawy 22,5 cm; klosz wys. 18 cm, srednica 37 cm.
Francja , Paryż, pocz. XX w.