Lot No.: 843
Zegar kominkowy, szafkowy, z kalendarzem
Anglia, Londyn, spółka Benjamin Gray,
po poł. XVIII w.
szafka na 4 płaskich nóżkach z brązu złoconego, drewniana, prostopadłościenna, pokryta czarną laką, z profilowanymi gzymsami i poduszkowym, czterospadowym daszkiem zwieńczonym mosiężną antabką; od frontu i z tyłu - oszklone
drzwiczki zamknięte łukiem, z ażurowymi, podklejonymi czerwonym jedwabiem kornerami w górnych narożach, z motywem wici roślinnej; na ściankach bocznych przeźrocza - głośniczki, również zdobione ażurami floralnymi; tarcza mosiężna, kwadratowa, z arkadką; podziałka godzinowa rzymska i minutowa arabska - na nakładanym, srebrzonym pierścieniu; środek tarczy fakturowany, z kwadratowym okienkiem kalendarza i łukowym otworem uwidoczniającym ruch kontrwahadełka; w kornerach wokół tarczy aplikowane ażurowe ozdoby z motywami rocaille’owo-wstęgowo-roślinnymi; w podłuczu
płytka z napisem: „Ben[jamin]n Gray Just Vulliamy / London” i para pierścieni: z podziałką 6- tygodniową i z wyłączaniem bicia; prostokątna, mosiężna płyta mechanizmu zdobiona grawerunkiem z czaplą i wicią roślinną; pośrodku kartusz z napisem: „Ben[jami]n Gray / Just Vulliamy / London”; u dołu płyty ruchoma blokada wahadła (do przenosin lub podróży); wychwyt hakowy, naciąg sprężynowy, para bębnów wyrównawczych; stalowa czasza dzwonka; zegar bije godziny;
drewno, czarna laka, brąz złocony, mosiądz, szkło, tkanina, stal; wys. 43 cm, szer. 25 cm, głęb. 14,5 cm.
Anglia, Londyn, spółka Benjamin Gray (czynny 1720-1760) i jego zięć Justin Vulliamy (czynny 1730-1775); warsztat przy ul. Pall-Mall, w dzielnicy Westminster; po poł. XVIII w.
Por.: Britten’s Old Clocks and Watches and their makers; London, 1982; s. 463, 633.
21 000 zł