Lot No.: 839
Zegar kominkowy, szafkowy
Anglia, Londyn, 1 ćw. XIX w.;
obudowa drewniana, na 4 konsolowych, mosiężnych nóżkach, prostopadłościenna, z łukowym daszkiem zwieńczonym owalną, mosiężną antabką; dół opasany profilowaną listwą cokołową; front poniżej tarczy oraz boki - z głośnikami osłoniętymi mosiężnym ażurem z motywem karpiej łuski, podklejonym zielonkawym pluszem; tarcza osłonięta szklanymi drzwiczkami w mosiężnym obramieniu, metalowa, pokryta białą farbą (spękania, ubytki wierzchniej warstwy), z cyframi arabskimi i napisami - u góry: „S & C. Joyc[e]”, u dołu łukiem: „LOMBARD STREET LO[N]DO[N]”; wskazówki ażurowe; z tyłu zamknięte łukiem, oszklone drzwiczki kryją płytę mechanizmu z rytym napisem: „S & C: Joyce / LONDON” w ozdobnym owalu; mechanizm z parą pięknych ślimacznic i bębnami wyrównawczymi; z systemem bicia godzin; po wewnętrznej stronie płyty bity napis: „I. THWAITES”;
drewno, sklejka, okleiny mahoniowe, tektura, plusz, mosiądz, stal; wys. 39,5 cm (z antabą), szer. 28,7 cm, głęb. 19,5 cm.
Anglia, Londyn, 1 ćw. XIX w.; warsztat zegarmistrzowski Samuel i Conway Joyce, 38 Lombard Street; spółka rodzinna czynna od 1811; mechanizm - John Thwaites, 4 Rosoman Street, mistrz od 1815 [por. Britten’s Old Clocks and Watches and their makers; London, 1982; s. 505, 625].
10 000 zł