Lot No.: 844
Kobierzec kazach
osnowa - wełna; wątek i runo - wełna czerwona (3);
runo wysokie, wiązane symetryczne; 193 x 103 cm;
Kaukaz, k. XIX w.
runo wysokie, wiązane symetryczne; 193 x 103 cm
Kaukaz, k. XIX w.
Na niebieskim tle pola na przemian dwa medaliony tzw. memlingowskie (schodkowe romby z hakami) i dwa czerwone z wpisaną szachownicą. Po bokach 12 sylwetek zwierząt i motyw białego grzebienia. W białym pasie głównym bordiury gwiazdki w formie przekreślonego krzyżyka; w bocznych niebiesko-czerwony motyw trójliścia. Liczne cechy niepowtarzalnej improwizacji: wolne partie w rogach lewej bordiury dopełnione paskiem; trzy pary zwierząt na końcach pola z nie mieszczącymi się w kompozycji głowami; mocny abrasz w górnej partii pola. Tekstura miękka, wełna połyskliwa.