Lot No.: 634
Para talerzy z limitowanej serii kolekcjonerskiej:
1) Papageno
2) Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
Niemcy, Mettlach, koncern Villeroy und Boch;
1) Papageno
płaskie talerze dekoracyjne o krawędzi obwiedzionej kompozycjami kwiatowymi i złoconymi rocaillami; na niebieskim tle barwna dekoracja o rytym konturze:
1) pastuszek grający na fletni Pana, siedzący na monogramie C(?) oplecionym gałązką, z ptasią klatką obok, powyżej zapis nutowy w zielonym prostokącie (takty arii Papagena z „Czarodziejskiego fletu”); sygn. p. d.: H.Sch.
2) Królewna Śnieżka z miską strawy i siedem krasnoludków z talerzami, stojący i siedzący na listwie - kartuszu; sygn. p. d.: H.Schlitt;
kamionka delikatna, farby ceramiczne matowe, złocenia, dekoracja mechaniczna o wyciskanym konturze (technika
chromolitu); wys. 2 cm, średn. 25,7 cm; sygn. (oba talerze): wyciskiem w kręgu motyw architektoniczny
obwiedziony napisem: * METTLACH * COLLECTORS SOCIETY, niżej półkoliście: Made in Germany/ Limited Edition/ Villeroy & Boch; ponadto okalające znak wyciskany napisy identyfikujące drukiem : 1) - PAPAGENO - / THE MAGIC FLUTE / SECOND ISSUE OF THE METTLACH COLLECTORS SOCIETY 1981, lub 2) - SNOW WITHE AND THE SEVEN DWARFS - / FIRST ISSUE OF THE METTLACH COLLECTORS SOCIETY 1980.
Niemcy, Mettlach, koncern Villeroy & Boch; proj. dekoracji: Heinrich Schlitt (1849-1923); talerze z serii limitowanej dla Klubu Kolekcjonerskiego: Królewna Śnieżka - edycja pierwsza, 1980; Papageno - edycja druga, 1981.
Talerze z dekoracją chromolitową powstały wg projektów znanego niemieckiego ilustratora i malarza fajansu Heinricha Schlitta, specjalizującego się w tematyce bajek, legend, motywów karłów, elfów i krasnali. Schlitt współpracował z wytwórnią Villeroy & Boch na przełomie XIX i XX wieku , wykonując projekty dekoracji w stylu neorenesansowym, cieszące się do dziś popularnością (projekt z bajki o królewnie Śnieżce pochodzi z ok.1894 roku).