Lot No.: 631
Wazon dekoracyjny
Chodzież, Fabryka Fajansu Stanisław Mańczak i Sp.,
1927, dekoracja miniatorska i napisy:
Bolesław Polankiewicz (1879-1955).
prezent okolicznościowy dla Ministra Poczt i Telegrafów, wysmukły, z krótką, lekko rozchyloną szyjką; na brązowym brzuścu 4-listna rezerwa ze szmaragdowo- zieloną miniaturą: gmach Dyrekcji Poczty i Telegrafów w Poznaniu (proj. Franza Schwechtena z ok. 1910);
taśma tworząca rezerwę przechodzi w pętelkowy fryz wokół brzuśca, z emblematami poczty i telegrafu wpisanymi w dwie pętelki przy miniaturze; wokół postawy wazonu i szyjki szlak złoconego ornamentu taśmowego ze stylizowanymi półkolami i kwiatami; nad rezerwą z miniaturą i pod nią złocone napisy: 1) PANU - MINISTROWI - POCZT - I - TELEGRAFóW - BOGUSŁAWOWI - MIEDZIŃSKIEMU - 2) ofiaruje / WIELKOPOLSKA - FABRYKA - FAJANSU - W - CHODZIEŻY / STANISŁAW - MAŃCZAK; wokół szyjki w pasku złocony napis: KU - WSPOMNIENIU - POBYTU - W - POZNANIU - W ROKU - 1927 ;
fajans. farby ceramiczne (dekoracja odręczna), szkliwo ołowiowe, złocenia; wys. 46 cm;
sygn. drukiem brązowym: półkole o taśmowym brzegu, przedzielone pośrodku listwą, z literami S M, poniżej: CHODZIEŻ; wycisk: 661/2, złotem: B.P. / 1927 (sygnatura miniaturzysty - dekoratora).
Chodzież, Fabryka Fajansu Stanisław Mańczak i Sp., 1927, dekoracja miniatorska i napisy: Bolesław Polankiewicz (1879-1955).
Unikatowy wyrób fabryki fajansu w Chodzieży z jej najlepszego okresu - dyrektury Stanisława Mańczaka (1921-1939), prezent dla Bogusława Miedzińskiego (1891-1972), ówczesnego ministra poczt i telegrafów (sprawował urząd w latach 1927-1929), pamiątka z pobytu w Poznaniu. Dekoracja utalentowanego malarza Bolesława Polankiewicza (pracował w Chodzieży od 1924 roku, związany także z Ćmielowem i Pacykowem).