Lot No.: 630
Cukiernica z uchwytem - myszką
Kadyny /k. Elbląga, Królewska Wytwórnia Majoliki
(Konigliche Majolika & Terrakota Werkstatten, zał. 1905),
lata 20. - 30. XX w.
o kolistym, lekko spłaszczonym brzuścu ze stożkową dolną częścią z trzema dostawionymi nóżkami, z obręczową krawędzią; na płaskiej pokrywie siedząca myszka; glinka terakotowa, szkliwo ołowiowe z lekką krakelurą, złocenia; wys. 14,2 cm, średn. 15 cm;
sygn. wyciskiem: stylizowana korona zamknięta z geometrycznie łamaną szarfą, poniżej: CADINEN /510, E, złoc.: rg (określ. dekoracji: rot- gold).
Kadyny /k. Elbląga, Królewska Wytwórnia Majoliki (Konigliche Majolika & Terrakota Werkstatten, zał. 1905), lata 20. - 30. XX w.
Wytwórnia w Kadynach (dawne Prusy Wschodnie) założona w 1905 roku z inicjatywy cesarza Niemiec Wilhelma II, działała do 1946 roku; ceramika artystyczna i użytkowa z Kadyn zyskały uznanie odbiorców dzięki dobremu wzornictwu i technologii; charakterystyczną kolorystykę naczyń określano jako styl brg (blau-rot-gold: czerwona glinka terakotowa, kobalt podszkliwny, szkliwo ołowiowe i złocenia).
2 200 zł