Lot No.: 626
Wazon huculski
Pokucie - Kuty, warsztat Jana Broszkiewicza,
okres międzywojenny.
o brzuścu w formie spłaszczonej obręczy, z krótką szyjką, taśmowym uszkiem i stożkową stopką. Dekoracja roślinno-ornamentalna o rytym konturze, w kolorach zielonym, żółtym, brązowym i niebieskim, z motywami kwiatowymi na brzuścu, ze szlakami zębów, kół i ukośnych owali wokół szyjki i stopy; wyszczerbienia przy stopce i szyjce, przetarcia pobiałki; drobne przetarcia i odpryski szkliwa;
glinka garncarska, pobiałka, dekoracja o rytym konturze, szkliwa ołowiowe, barwione tlenkami metali; wys. 40,5 cm; średn. brzuśca 23,5 cm;
sygn. ryta na spodzie stopy: Jan Broszkiewicz / Kuty
Pokucie - Kuty, warsztat Jana Broszkiewicza, okres międzywojenny.
Sygnowany wyrób jednego z najwybitniejszych twórców ceramiki pokuckiej, ceramika i pedagoga prowadzącego w okresie międzywojennym w Kołomyi szkołę garncarską.