Lot No.: 623
Serwis do kawy z biało-czarną dekoracją geometryzującą
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta
Buksowicza, lata 60./70. XX w.
składa się z dzbanka z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, 4 filiżanek ze spodkami i 4 talerzyków deserowych (dodatkowo: 1 talerzyk i 1 spodek). Naczynia o przekroju poprzecznym w formie falistej łezki, z uchwytami wymodelowanymi w falistych załomach brzuśców naczyń; talerzyki i spodki o wykroju kropli wody; dekoracja czarno biała, geometryzująca, w układzie
nieregularnych pasów, uzupełniona złoceniami krawędzi;
porcelana, czarny druk naszkliwny, złocenia; dzbanek - wys. 17,8 cm, dł.20 cm;
cukiernica - wys. 11,5 cm, dł. 13 cm;
filiżanki - wys. 6,5 cm, dł. 11,4 cm;
spodki - wys. 2,5 cm, 14,5 x 9,8 cm;
talerzyki - wys. 3,5 cm, 17 x 12 cm;
sygn. drukiem ciemnoszarym: wazon z literami ZB wpisanymi w brzusiec i gałązkowymi uchwytami, powyżej: AESTEATYTAE poniżej: KATOWICE / Ręcznie / malowane/ MADE IN/ POLAND, na talerzykach, spodkach i 3 filiżankach : Hand/
painted.
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta Buksowicza, lata 60./70. XX w.
Zespół o nowoczesnym wzornictwie, wyrób działającej w Katowicach od 1947 roku prywatnej wytwórni, założonej i prowadzonej przez Zygmunta Buksowicza.
2 800 zł