Lot No.: 616
Filiżanka z miniaturą rodzajową: wiejska zabawa
porcelana, farby naszkliwne, złocenia błyszczące
i grawerowane; wys. 13 cm;
Francja - Paryż, 1 tercja XIX w.
cylindryczna, na trzech nóżkach- lwich łapkach, z pastoralnym wysokim uszkiem, o lekko rozchylonej krawędzi ze szlakiem perełkowania; w kwadratowym złoconym polu z wydzieloną kolistą rezerwą barwna miniatura rodzajowa w stylistyce nawiązującej do malarstwa holenderskiego: we wnętrzu tańcząca para młodych, rozbawieni wieśniacy wokół, skrzypek i siedzący przy stole mężczyzna z fajką; z boków na czaszy dwie złocone i grawerowane kompozycje z motywem antytetycznych rytonów z kwiatami i owocami oraz harfą pośrodku, osadzone na szlaku grawerowanych kół i owali; przetarte złocenia, zwłaszcza wewnątrz i w dnie filiżanki oraz na krawędziach;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia błyszczące i grawerowane; wys. 13 cm (z uchem), średn. 9 cm (brzeg);
sygn. ryte S, opalizująca lekko, bladoczerwona litera R.