Lot No.: 608
Murzynek serwujący deser
porcelana, farby naszkliwne, wys. 27,5 cm,
Niemcy, wytwórnia w Neundorf, XX w.
na prostokątnej, podłużnej podstawie czarny chłopiec w stroju orientalnym (turban, szarawary i buty z zawiniętymi noskami, krótka kamizelka), niosący przed sobą misę z deserem;
porcelana, farby naszkliwne - dekoracja drukiem i częściowo nanoszona ręcznie, złocenia;
wys. 27,5 cm, podstawa 15 x 8,8 cm;
sygn. drukiem czarnym: orzeł z rozłożonymi skrzydłami, niżej półkoliście napis: NEUNDORF.
Figurkę serwującego słodycze chłopca w turbanie można łączyć z symbolem znanej niemieckiej firmy Sarotti, produkującej od 1852 roku czekoladę; postać służącego z tacą słodyczy (obecnie - logo firmy), pojawiła się z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia, w 1918 roku. Figurki porcelanowe były rodzajem gadżetu firmowego.