Lot No.: 208
Grupa ceramiczna: Powrót z ziemi
glina garncarska, szkliwo ceramiczne
naśladujące brąz patynowany; wys. 79 cm; nie sygn.
Polska, autor nieustalony, pocz. XX w.
na półkulistej podstawie smukła, uskrzydlona postać w długiej, powłóczystej szacie, unosząca się nad ziemią, z gwiazdką w wyciągniętej lewej ręce; na prawym przedramieniu podtrzymuje śpiącą, młodą nagą, uskrzydloną dziewczynę z kwiatami w dłoniach; na podstawie u stóp anioła - cierniowy wianek oraz napis: POWRóT Z ZIEMI; klejone skrzydło anioła;
glina garncarska, szkliwo ceramiczne naśladujące brąz patynowany; wys. 79 cm; nie sygnowana.
Grupa w stylistyce symbolistycznej, o przesłaniu eschatologicznym (anioł śmierci?), na dobrym poziomie technologicznym, wskazującym na doświadczenie autora jako ceramika; pracę można łączyć ze środowiskiem krakowskim z ok. 1920.