Julian FAŁAT (1853-1929)
Lot No.: 110
Motyw z Singapuru, 1885
akwarela, papier; 16,5 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn., dat. i opis: p. d.: JulFałat Singapore 85
W 1885 roku Julian Fałat na zaproszenie miłośnika sztuki, swego przyjaciela Edwarda Simmlera (synowca malarza Józefa Simmlera) odbył blisko roczną podróż statkiem dookoła świata. Trasa wojażu wiodła przez Kanał Sueski, Aden, Kalkutę, Colombo, Singapur (luty - marzec 1885 r.), Japonię, San Francisco, pociągiem przez Stany Zjednoczone na wschodnie wybrzeże, a następnie statkiem do Europy (pod koniec grudnia artysta jest już w Warszawie). W swych „Pamiętnikach”
Julian Fałat poświęca trochę miejsca pobytowi w Singapurze: „Wskutek pracy w rozmaitych zaułkach Singapuru nabawiłem się potem straszliwej malarii […] Czas mój obracałem na zbieranie studiów malarskich do szkiców, jednak praca, prowadzona tutaj z europejską intensywnością, była nie tylko męcząca, lecz i niebezpieczna. Mocowanie się z gorącem wyczerpywało energię i siły […] Przedmieścia pełne są malowniczych zaułków, zamieszkałych przeważnie przez Chińczyków […] żyją […] nad ujściami kanałów i wśród błot […].
Lit.: Julian Fałat, Pamiętniki, Katowice 1987, ss. 114-122.
15 000 zł