Lot No.: 908
Stolik pomocniczy w stylu Ludwika Filipa
konstrukcja - olcha, orzech; fornir - orzech;
intarsje - orzech, jawor, mahoń, palisander;
Galicja - Polska Południowo-wschodnia(?),4 ćw. XIX w.
z okrągłym, intarsjowanym blatem wsparty na toczonym trzonie rozwidlonym w esowaty trójnóg. Blat ozdobiony wstęgami ułożonymi w okręgi, z różną dekoracją geometryczną z zygzaków. Podnóże z czernionymi partiami trzonu i bokami nóg;
konstrukcja - olcha, orzech; fornir - orzech; intarsje - orzech, jawor, mahoń, palisander;
73 x śr. 71 cm
Galicja - Polska Południowo- wschodnia (?), 4 ćw. XIX w.
Dekoracje blatu z wstęg ozdobionych ornamentami geometrycznymi nawiązują w pewien sposób do regionalnych
ozdób stosowanych na terenie dawnych Kresów Rzeczpospolitej, nadal występujących w zdobnictwie ludowym tych regionów. Warto jednak podkreślić, że dekoracje takie były modne w eklektyzmie i stosowane także w meblarstwie pozostałych regionów Europy Środkowej.