Lot No.: 914
Komplet mebli biedermeierowskich
konstrukcja - sosna; fornir - mahoń; żyłka - jawor;
stół - 73 x 126,7 x 92 cm; krzesła - 84 x 52,5 x 46 cm.
Polska Południowa, ok. 1830-35.
złożony ze stołu i sześciu krzeseł fornirowanych mahoniem, ozdobionych jasnymi, jaworowymi intarsjami w postaci żyłek, rozet i pasów z wicią. Stół z prostokątnym blatem zaokrąglonym na narożach, umieszczony na ośmiobocznym trzonie, zatężonym na bokach czterema ceownicami zakończonymi wolutami, wsparty na romboidalnej platformie o wklęsłych bokach. Krzesła o esowato wygiętych oparciach, z tapicerowanymi, trapezoidalnymi poduszkami siedzeń, wsparte
na szablastych nogach. Ramiaki oparć spięte u góry wąską deską oraz w połowie wysokości falistą łączyną;
Komplet mebli o formach i dekoracji wskazujących na ciągłe oddziaływanie w biedermeierze tendencji klasycyzujących.
Intarsja z jasnej żyłki i wici była szczególnie chętnie stosowana w tym czasie na terenie Południowej Polski (Małopolska), inspirowana popularnością tego typu zdobień w meblarstwie wiedeńskim. Mogą stanowić komplet z kanapą w stylu biedermeier.