Lot No.: 919
Szafka kątowa klasycystyczna
konstrukcja - sosna, mahoń; fornir - mahoń;
intarsje - drewno drzewa owocowego (grusza?);
Polska (?), koniec XVIII w. lub pocz. XIX w.
o prostych bokach i froncie, ścięta na frontowych narożach, zamykana jednoskrzydłowo, zwieńczona profilowanym gzymsem, wsparta an trzech graniastych, zbieżnych nóżkach, fornirowana, ozdobiona intarsją i rzeźbionymi dekoracjami. Skrzydło ramowe, z intarsjowanymi wachlarzami w narożach. Gzyms ozdobiony u dołu intarsjowanym jasnym pasem oraz ornamentem zbliżonym do odwróconego krenelażu. Przednie nogi z kanelami, tylna prosta. Wnętrze malowane, z trzema półkami, od frontu faliście wyciętymi;
konstrukcja - sosna, mahoń; fornir - mahoń; intarsje - drewno drzewa owocowego (grusza?);
127,2 x 52,7 x 48,2 cm.
Szafka kredensowa kątowa, o zgeometryzowanych, uproszczonych kształtach typowych dla środkowo-europejskich warsztatow stolarskich. Ozdobiona delikatnymi dekoracjami intarsjowanymi, popularnymi w tym okresie w całej Europie. Gabaryty oraz opracowanie wskazują na wykonanie w prowincjonalnym warsztacie stolarskim. Obecnie po konserwacji, w czasie której wymieniono blat i podnóże, odświeżono wnętrze. Podobne meble klasycystyczne obecnie pojawiają się już rzadko na polskim rynku antykwarycznym.