Lot No.: 917
Komoda klasycystyczna, intarsjowana
konstrukcja sosnowa, okleiny czereśniowe,
intarsje z brzozy, oliwki, orzecha, drewna barwionego,
czernionego dębu; Europa Środkowa, pocz. XIX w.
na 4 graniastych, zbieżnych nóżkach; 3 szuflady o płaskich, gładkich licach, zdobionych czarną żyłką dębową, tworzącą prostokątne obramienie - oflankowane na frontowych narożach mebla parą czernionych ćwierćkolumienek, z bazami i akantowymi kapitelami z brązu złoconego; na każdej szufladzie para owalnych uchwytów z antabkami; blat intarsjowany: pośrodku, w owalnym, akantowym obramieniu - scena antykizowana, z postacią kobiecą w wieńcu laurowym i skrzydlatą parą dziecięcą, splatającą laurową girlandę: z lewej Psyche z motylimi skrzydełkami, z prawej Amor; wzdłuż krawędzi blatu szeroka bordiura z motywem wici akantowej, ujęta czernionymi żyłkami, na narożach „kostki” z akantowymi rozetami;
konstrukcja sosnowa, okleiny czereśniowe, intarsje z brzozy, oliwki, orzecha, drewna barwionego, czernionego dębu; okucia ze srebrzonego mosiądzu;
wys. 85 cm, szer. 115 cm, głęb. 58,5 cm.
Europa Środkowa, pocz. XIX w.