Lot No.: 841
Zegar kominkowy z alegorią oświaty
marblit, brąz patynowany i złocony, mosiądz;
wys. 63 cm, szer. 57 cm, głęb. 24,5 cm.
podstawa na planie wydłużonego prostokąta, z czarnego marblitu; nogi od frontu z brązu, dekorowane wolutami, akantem, laurem i małżowiną, tylne - gładkie; na ściance frontowej podstawy - aplikacja z brązu złoconego z rollwerkowym kartuszem i motywami floralnymi; wyżej szeroki gzyms z wicią akantową i plinta marblitowa; pośrodku sześcienna obudowa mechanizmu; od frontu - na tle rollwerkowego kartusza - kolista tarcza z brązu złoconego, w obramieniu z wolego oczka; pośrodku tarczy motywy wici roślinnej, wokoło na emaliowanych, białych plakietkach czarne cyfry rzymskie; na marblitowym kubiku - siedząca postać kobieca w antykizowanej szacie, wskazująca wyciągniętym palcem na otwartą książkę w rękach stojącego obok nagiego chłopca; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin; wewnątrz na płycie bity napis: „7 -2 / BROCOT / BREVETE”; obok numer „170”; na skorupie obudowy od wewnątrz napis atramentem: „Marchand / Piccard / G”;
marblit, brąz patynowany i złocony, mosiądz; wys. 63 cm, szer. 57 cm, głęb. 24,5 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.