Lot No.: 721
Zegar kominkowy
z gołąbkami i parą kandelabrów;
Francja, Paryż, firma Bouquet, Rue de Clichy,
3 ćw. XIX w.
w obudowie z brązu złoconego; wsparta na 6 kolistych, spłaszczonych nóżkach prostokątna podstawa z łukowatymi bokami, ozdobiona rozetkami na ryzalitowo wysuniętych kostkach; wyżej cokł z reliefem frontowym wyobrażającym putta z atrybutami nauki: zwój, luneta, globus; po bokach - instrumenty muzyczne, skrzyżowane pochodnie etc.; z tyłu festony kwiatowe; na cokole - kanelowana półkolumna, podtrzymująca cylindryczną puszkę z mechanizmem;
w zwieńczeniu plastyczne obłoczki z parą gołąbków; po bokach wolutowe spływy z głowami kozłów i girlandami; tarcza obramowana akantem i perełkami, okryta wypukłym szkiełkiem, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; pośrodku napis: „Bouquet / A PARIS”; mechanizm z systemem bicia godzin i pł odzin, naciągiem sprężynowym i wahadełkiem, osłonięty z tyłu płaskim szkiełkiem; kandelabry 5-świecowe, na podstawach zbliżonych do kwadratu, ozdobione na narożach kostkami z rozetką, opasane plecionką z liści lauru przewiązaną wstęgami; trzon smukły, kanelowany, wazonowy,
z festonami laurowymi; wyżej 4 ramiona - ulistnione, zwinięte wolutowo, zakończone talerzykami obwiedzionymi perełką i niewielkimi tulejkami;
zwieńczenie trzonu gruszkowate, ze spiralnymi puklami, zakończone tulejką z ruchomą gaśniczką w formie płomienia;
brąz złocony, szkło; zegar - wys. 42 cm, szer. 33 cm, głęb. 18 cm; kandelabry - wys. 49 cm, szer. ramion 25 cm, podstawy 14 x 14 cm;
Francja, Paryż, firma Bouquet, Rue de Clichy, 3 ćw. XIX w.