Lot No.: 910
Komoda klasycystyczna
Rosja, St Petersburg?, 4 ćw. XVIII w.
o konstrukcji skrzyniowej, z trzema szufladami o jednakowej głębokości, wsparta na czterech słupowych, czernionych nóżkach w kształcie odwróconej piramidy, ozdobionych w połowie wysokości półwałkiem okutym mosiężną blachą; mebel na planie trapezu o wklęsłych bokach i łukowato wypukłym froncie; dół opasany wąską, czernioną listwą cokołową z niewielkim uskokiem; naroża ścięte, dekorowane prostokątnymi intarsjami czeczotkowymi oraz - w górnej partii - motywem owalnego „słoneczka” z fantazyjnie wijącymi się promieniami z inkrustowanych żyłek mosiężnych; szuflady z drewna sosnowego, łączonego wczepami skośnymi;
lica szuflad z szerokim obramieniem z czeczoty brzozowej; prostokątne pola środkowe ujęte wąskim, szachownicowym filetem; szyldziki kluczyn intarsjowane, w formie kartuszy; zamki sprężynowe, przykładano-wpuszczane, z kluczykami; fronty podsuwnic fornirowane czeczotą; wklęsłe ścianki boczne mebla dekorowane podobnie jak szuflady; pod blatem - wąski, czerniony fryz z nakładanymi w rytmicznych odstępach prostokątnymi płytkami z kości; blat dekorowany pośrodku motywem ukośnej kratki - plecionki, w obramieniu z gładkiej żyłki oliwkowej i filetu sznurowego; wzdłuż krawędzi - szeroki pas okleiny czeczotkowej; obrzeże blatu czernione; plecy mebla z desek sosnowych; spojenia kołkowe;
konstrukcja: drewno sosnowe; okleiny i intarsje: brzoza karelska - czeczota cięta wzdłuż i w poprzek słoi; drewno owocowe; oliwkowe; inkrustacje - kość, żyłka mosiężna;
wys. 77 cm; szer. pleców 109 cm; szer. frontu 82 cm; głęb. 58 cm.
(Mebel po konserwacji).
Piękny, nietuzinkowy mebel o oryginalnej budowie i zgrabnych proporcjach. Na jego rosyjską proweniencję wskazuje zastosowany do konstrukcji i okleinowania materiał. Można przypuszczać, że mebel powstał w petersburskich warsztatach, działających w tym czasie na potrzeby dworu carskiego, albo też na zamówienia arystokracji.