Lot No.: 903
Leżanka klasycyzująca
konstrukcja - sosna; fornir i dekoracje snycerskie - mahoń;
185 x 87 x 66,5 cm.
Europa Środkowa, poł. XIX w.
z prostokątnym leżyskiem, na krótszych bokach z przyczółkami o różnej wysokości, wolutowo wywiniętymi na zewnątrz, z częściowym falistym oparciem, zamontowanym na lewym dłuższym boku, wyściełana, wsparta na czterech toczonych
nóżkach. Oparcie wsparte z jednej strony na przyczółku wezgłowia, z drugiej wolutowo zakończone, schodzące nieco poza środkiem leżyska ku oskrzynieniu, wykończone wąskim, fornirowanym ramiakiem. Przednia oskrzynia wraz z narożami boków ozdobiona snycersko, laskowaniem oraz stylizowanymi ornamentami floralnymi. Nogi o gruszkowatym kształcie,
laskowane;
konstrukcja - sosna; fornir i dekoracje snycerskie - mahoń; 185 x 87 x 66,5 cm.
Europa Środkowa, poł. XIX w.
Mebel wykorzystywany do odpoczynku czasie dnia, o zgrabnej formie podkreślonej delikatną snycerką, inspirowanej klasycyzującymi wzorami.