Lot No.: 845
Cytra w futerale
Niemcy, Berlin, firma Friedrich Menzenhauer
und Oscar Schmidt,
pocz. XX w. (patent zatwierdzony w 1894).
instrument z płaskim pudłem rezonansowym z czernionego drewna, ze strunami pojedynczymi i akordowymi; otwór pośrodku pudła otoczony ozdobnymi naklejkami papierowymi, podobnie jak brzegi - opasane kwiatowym szlaczkiem; z lewej u góry poniżej kołeczków naciągu - naklejka z napisem na 3 szarfach, na tle gałązek laurowych: „MENZERHAUER’S / GUITAR ZITHER / GESETZL GESCHŰTZT / PATENTED BREVETE”; wewnątrz pudła widoczny napis na czerwonym tle: „F. MENZENHAUER’S / GUITAR ZITHER / No 2 ˝ / D.G.M.P. N068.664 / Fabricirt von / MENZENHAUER & SCHMIDT / BERLIN - NEW YORK”; pod strunami poniżej otworu rezonansowego namalowana skala toniczna; puzdro futerału drewniane, z wpuszczano-przykładanym
zameczkiem; na wieku - w owalu - intarsja floralna; drewno czernione, stal, mosiądz, kalkomania; 49 x 34,7 x 6 cm; futerał z okleiną i intarsją z mahoniu, orzecha (czeczota), drewna owocowe, barwione; 8,5 x 54 x 38,5 cm.
Niemcy, Berlin, firma Friedrich Menzenhauer & Oscar Schmidt, pocz. XX w. (patent zatwierdzony w 1894).