Lot No.: 807
Sekretarzyk w stylu empirowym
Europa Środkowa, Polska (?), 2 poł. XIX w.
dwuczęściowy z szafkową nastawą i konsolową podstawą, fornirowany, z frontami ujętymi na bokach pilastrami, zwieńczonymi korynckimi kapitelami, bogato dekorowany mosiężnymi, ażurowymi okuciami: palmetami, rozetami, gryfami, harfami, puttami. Nastawa o prostych bokach i froncie, zwieńczona marmurowym blatem, z szufladą u góry, zamykana dwuskrzydłowo. Podstawa prostokątna z wysuwanym pulpitem, szufladą, wsparta od frontu na pilastrach, z tyłu na pełnej
ściance, umieszczona na platformie, wklęsłej od frontu. Pilastry malowane na ciemno-zielono. Ścianka podstawy ramowa z pojedynczą płyciną. We wnętrzu szafki
jedna półka. Konstrukcja - dębina; fornir - mahoń; 130,5 x 95,7 x 50,3 cm; Europa Środkowa, Polska (?), 2 poł. XIX w.
Mebel w stylu empirowym, wykonany w okresie panowania Napoleona III i reaktywowania mody na empire. Mebel należał do prof. Witolda Dalbora - znanego polskiego
artysty rysownika, pedagoga. Porównaj komentarz do szafki w stylu empirowym