Lot No.: 619
Talmudysta
Polska, Pacyków, wytwórnia fajansu Aleksandra
Rogali - Lewickiego, okres międzywojenny.
na płaskiej prostokątnej podstawie, z wklęsłym napisem: TALMUDYSTA na krawędzi od frontu, figurka pogrążonego w rozmyślaniach brodatego znawcy i badacza Talmudu, siedzącego z lekko zgiętymi kolanami i wspartego łokciem o postument z lewej strony, w długim, czarnym chałacie, mycce, w czarnych pantoflach na bosych stopach; u stóp postumentu dwie księgi, jedna rozłożona; drobne przetarcia, krakelury i powierzchniowe pęknięcia szkliwa;
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo ołowiowo-boraksowe;
wys. 25,5 cm, podstawa 26,5 x 15,7 cm;
sygn. czarnym drukiem w owalu herb Rogala zwieńczony listwowym kartuszem z napisem: PACYKÓW, niżej: Handpainted/ Poland.
Polska, Pacyków, wytwórnia fajansu Aleksandra Rogali - Lewickiego, okres międzywojenny.
Rzadka, dobra rzeźbiarsko, interesująca realizacja znanej wytwórni fajansu artystycznego, działającej od 1908 roku.