Lot No.: 610
Talerz dekoracyjny z miniaturą: igraszki w ogrodzie (Tandelei)
porcelana: z fałszywym znakiem Wiednia,
2 poł. XIX w.;
dekoracja: XIX/XX w. - malarz Fritsch
w kręgu lustra obwiedzionym złoconym wypukłym ornamentem palmet - barwna miniatura: w scenerii parkowej z kwitnącymi krzewami dwie młode kobiety w powiewnych szatach; stojąca kobieta z różowym szalem udrapowanym wokół talii i bioder przegląda się w lusterku, siedząca na kamiennej ławce kobieta w jasnej sukni i cienkim szalu, z kwiatkami na kolanach, bawi się motylem. Miniatura sygn. z pr. strony czernią: Fritsch. Wokół kołnierza wypukły ornament złocony w 10 segmentach na z różowym, seledynowym i wiśniowym tle: 5 trapezoidalnych rezerw z motywami architektury parkowej ze zwierzętami na przemian z 5 pasami ornamentu z wicią roślinną, z umieszczonym pośrodku pasa owalem z dekoracyjną wazą;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia wypukłe, błyszczące i matowane (tzw. Hochgold); wys. 3 cm, średn. 24 cm;
sygn. na odwrocie ukośną tarczą opaskową, czernią naszkl. kaligraficzny napis: Tändelei (niem.: igraszki, błahostki).
Porcelana: z fałszywym znakiem Wiednia, 2 poł. XIX w.;
(Franz, Josef lub Karl), związany z fabryką w Klösterle (Klasterec) w Czechach.
Interesujący - na dobrym poziomie artystycznym i technologicznym - talerz naśladuje dekorację i stylistykę porcelany wiedeńskiej z XVIII/ XIX w.; sygnatura imitująca (fałszująca) znak manufaktury w Wiedniu, trudna do jednoznacznego przypisania określonej wytwórni; cechę wiedeńską podrabiano często.