Lot No.: 912
Ława - skrzynia, z oparciem,
intarsjowana i inkrustowana;
Europa Zachodnia; skrzynia skonstruowana w XIX w.,
z wbudowanymi płycinami z mebla starszego (XVII w.)
intarsjowana i inkrustowana;
nogi przednie w formie łap zwierzęcych, tylnie - konsolowe; dołem - listwa cokołowa dekorowana snycersko pasem stylizowanych muszli i profili; skrzynia mebla od frontu oflankowana parą hermowych postaci - kobiecej i męskiej pomiędzy nimi płycina intarsjowana, inkrustowana kością, z kartuszem herbowym podtrzymywanym przez parę lwów; po bokach - woluty z gałązek akantu; na ścianach bocznych skrzyni - intarsja żyłkowa z motywem rombów; siedzisko z podnoszonym wiekiem na zawiasach, pokryte dekoracją z motywem wazonu i wici akantowej, w obramowaniu z żyłki i rombów; poręcze rzeźbiarskie, w formie leżących, skrzydlatych, kobiecych sfinksów; prostokątna płycina oparcia z intarsjowaną sceną mitologiczną - wyobrażeniem łowów Artemidy w pejzażu leśnym; wokoło bordiura z motywem stylizowanych rozet i kwiatowych gałązek; ramiak oparcia zwieńczony prostym gzymsem z płaskorzeźbionymi liśćmi akantu;
sosna, dębina, intarsje orzechowe, jesionowe, inkrustacje z kości, rytowanie, mazerunki;
wys. 139 cm, szer. 117 cm, głęb. 51 cm.
Europa Zachodnia; skrzynia skonstruowana w XIX w., z wbudowanymi płycinami z mebla starszego (XVII w.)