Lot No.: 610
Amor z kołczanem
Francja, Sevres?, model wg marmurowego posągu
Louisa Simona Boizota (1743-1809) z 1772 r.
- realizacja z XX w. (?)
na okrągłej podstawie biegnący nagi uskrzydlony Amor, z uniesioną lekko do tyłu prawą nogą, w osuwającej się wokół prawego biodra draperii, podtrzymywanej na taśmie przerzuconej przez tors. Prawą ręką wyciąga strzałę z kołczana opartego o ukwiecony pień przy prawej nodze;
porcelana biała; wys. 28 cm, średnica podstawy 10,5 cm; sygn. ryta przy nasadzie pnie na wierzchu podstawy: podwójne L w ligaturze, z wpisaną literą S, niżej: Boizot, od spodu podstawy wyciski: 51 10 i ryty znak podobny do G.
Francja, Sevres?, model wg marmurowego posągu Louisa Simona Boizota (1743-1809) z 1772 r. - realizacja z XX w. (?)
Pierwowzorem porcelanowej figurki jest marmurowy posąg Amora z kołczanem i łukiem dłuta rzeźbiarza francuskiego, Louisa Simona Boizota (z 1772, w zbiorach Luwru). Boizot pracował w krolewskiej manufakturze porcelany w Sevres od 1771 aż do śmierci (1809), kierując działem plastyki figuralnej. Redukcja jego rzeźby, najpewniej już z XX wieku (wyciski od spodu, cechy masy porcelanowej), ma rytą sygnaturę Sevres z datą roczną 1770 (litera S), a więc o dwa lata wcześniejszą od powstania marmurowego oryginału i rok wcześniejszą od podjęcia przez Boizota pracy w Sevres; ta sygnatura nasuwa wątpliwości czy figurę wykonano w Sevres.