Lot No.: 803
Stolik pomocniczy do łóżka
w stylu późno-biedermeierowskim;
Polska (?), ok. 1850;
z prostokątnym blatem, na krótszych bokach zaokrąglonym, ujętym na dłuższych bokach listwami, o regulowanej wysokości i położeniu blatu, wsparty na
toczonym trzonie w formie tralki, umieszczonym na profilowanej platformie. Całość fornirowana wzorzystym mahoniem, politurowana. Platforma wybrzuszona
na jednym boku, na drugim falista, wcięta na dłuższych bokach, zaopatrzona w rolki. Pod blatem i w trzonie umieszczone mechanizmy pozwalające na regulację
pochylenia i wysunięcia blatu, z korbką na zębatce.
Materiały: konstrukcja - sosna (?); fornir - mahoń; okucia - mosiądz; 82 x 81,3 x 39,2 cm, wys. maks. położenia blatu - 110,5 cm; Polska (?), ok. 1850;
Stolik posiada charakterystyczne cechy sprzętu powstałego w epoce przejściowej między biedermeierem, a Ludwikiem Filipem. Mebel pomocniczy o ładnych proporcjach
i dekorującym go wzorzystym fornirze mahoniowym, do podawania posiłków do łóżka lub do czytania w łóżku czy fotelu. Mebel rzadko pojawiający się na polskim rynku
antykwarycznym. Po konserwacji.