Lot No.: 836
Zegar kominkowy z Apollem na rydwanie
brąz patynowany i złocony;
Francja, 4 ćw. XIX w.
podstawa na planie wydłużonego prostokąta, wsparta na 4 lwich, złoconych łapach; gzyms z ornamentem palmetowym; wyżej na ściance frontowej cokołu - nakładki z brązu złoconego: pośrodku owalna, ze znakami Zodiaku, po bokach - motyw liry ujęty laurowymi gałązkami; na ściankach bocznych - wieńce z owoców; naroża cokołu ozdobione kolumienkami, zwieńczonymi sterczynami z akantową rozetką; wyżej - młodzieńczy bóg - Apollo, w krótkiej szacie, powozi dwukołowym rydwanem, zaprzężonym w parę skrzydlatych rumaków; przed nim w rydwanie - lira; tarcza zegara - jedno z kół - emaliowana,
z rzymskimi cyframi; mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin;
brąz patynowany i złocony; wys. 50 cm, szer. 63 cm, głęb. 19 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.