Lot No.: 919
Stół klasycystyczny
brzoza, palisander, fornir - palisander, mahoń,
intarsje - brzoza (?);
Europa Środkowa, Austria (?), 1 ćw. XIX w.
z okrągłym blatem, bogato intarsjowanym, wspartym na czterech graniastych podporach, wygiętych u dołu na zewnątrz, umieszczonych na krzyżaku, fornirowany. Blat z jasną bordiurą ozdobioną w motywami groteskowymi i wicią, z okrągłym medalionem pośrodku, ozdobiony sceną rodzajową umieszczoną w krajobrazie, obecnie o zatartej dekoracji lawowanej tuszem lub rytowanej (?), na której rozpoznawalny starzec - grajek siedzący na skale, a u dołu pies i kozioł;
brzoza, palisander, fornir - palisander, mahoń, intarsje - brzoza (?); 76 x śr. 103 cm.
Stół o formie klasycyzującej, wykonany w okresie rozwijania się stylu biedermeier. Delikatna i precyzyjna dekoracja blatu, po konserwacji, przetarta, obecnie o zatartych szczegółach, była rozpowszechniona szczególnie na terenie monarchii austrowęgierskiej.