Lot No.: 829
Zegar kominkowy z parą kandelabrów 5-świecowych
Francja, Paryż; warsztat C. Detouche,
mechanizm Bracia Japy; 3 ćw. XIX w.
(okres II Cesarstwa).
podstawa i wysoki cokół na planie prostokąta - z brązu patynowanego, z dwoma pasami dekoracji złoconej, reliefowej - z motywem akantu, wolut i palmet oraz draperii i zwiniętych węży; wyżej figura siedzącej Kaliope - muzy poezji epicznej, z trąbą i wiankiem laurowym w ręku; obok stos ksiąg i gałąź laurowa;
tarcza emaliowana, z cyframi rzymskimi i napisem: "C. DETOUCHE / FSEUR DE L'EMPEREUR / RUE ST. MARTIN 228-230 / A PARIS"; na płycie mechanizmu podobny napis w owalu; ponadto w kole - sygn. "JAPY FRERES & Cie";
para kandelabrów (dobierana) - na kolistych, zdobionych akantem i wolutami, wysklepionych podstawach, z wazonowym trzonem, górą skręconym ukośnie; cztery esowate ramiona zakończone tulejkami wazonowymi; piąta pośrodku w zwieńczeniu trzonu;
brąz patynowany i złocony; wys. 59 cm, szer. 38 cm, głęb. 14 cm; wys. kandelabrów 51 cm, szer. ramion 32,5 cm.
Francja, Paryż; warsztat C. Detouche, mechanizm Bracia Japy; 3 ćw. XIX w. (okres II Cesarstwa).