Lot No.: 828
Zegar kominkowy z figurą małego Geniusza
Belgia, Bruksela, firma Vilgot, po poł. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, z białego marmuru, na 4 spłaszczonych kulach z brązu, ozdobiona gzymsem brązowym z motywem kimationu i plecionki;
wyżej prostopadłościenny, marmurowy cokół z płyciną na licu wypełnioną nakładanym brązowym ornamentem z motywem wici roślinnej i centralnie umieszczoną lirą oraz paletą z pędzlami - symbole muzyki i malarstwa - ujętymi liśćmi laurowymi; w zwieńczeniu siedzące mały, nagi Geniusz - dziecko, czytające zwój, siedzące na księgach - symbol nauki, oparte o bęben z mechanizmem zegara, na którym przysiadł piejący kogut wspierający się na leżącej rzeźbie męskiej głowy - symbol rzeźby;
okrągła tarcza zegara zakryta drzwiczkami z wypukłym szkłem i obramiona brązem złoconym, porcelanowa, z rzymskimi cyframi godzin i arabskimi cyframi minut (oznaczone co pięć minut); napis na tarczy VILGOT/ A BRUXELLES; w tarczy dwa otwory (do sprężynowego naciągu bicia tzw. paryskiego);
mechanizm na odwrocie oszklony, na płycie mechanizmu oznaczenia: C. G. / 223 / znak w kole, z napisem: "MEDAILLE D`ARGENT / Vincenti & Cie";
marmur biały, brąz złocony zmatowiony, polerowany, mosiądz, szkło; wys. 42 cm, szer. 40,5 cm, głęb. 15,5 cm (drobne spękania marmurowej obudowy na odwrocie; mechanizm - brak wahadła, klosza dzwona).