Lot No.: 617
Zespół sześciu talerzy serwisowych z dekoracją kwiatową
Francja, Paryż, wytwórnia przy Rue Thiroux,
koniec XVIII w.
sześć talerzy płytkich o 12-płatkowej krawędzi kołnierza ze złoceniem w ząbki. W lustrach - trzy barwne luźne bukiety kwiatowe , na kołnierzach trzy rzuty gałązek kwiatowych oraz (na dwu talerzach) drobne listki. Bukiety z pełną malinową różą, uzupełnione m.in. chabrami, prymulkami, żółtą różą, tulipanem, narcyzem i kapryfolium; w lustrach trzech talerzy odpryski różowej farby na różach, przetarcia farb na czterech talerzach, przetarcia złoceń na krawędziach;
na odwrocie i dnach części talerzy skazy - białe grudki - "pryszcze";
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 2,6 - 3,2 cm, średnica 24,0 - 24,7 cm;
sygn. drukiem ceglastym: litera A pod koroną 2-dzielną, ryte duże K przy obręczy dna (trzy talerze), ryte A (jeden talerz).
Francja, Paryż, wytwórnia przy Rue Thiroux (zał. Andre Marie Leboeuf w 1776 r.), koniec XVIII w.
Porcelana bardziej znanej spośród wielu tzw. wytwórni uliczek, działających w Paryżu od 4 ćw. XVIII stulecia; wytwórnia założona przez A. Leboeufa wykonywała porcelanę dobrej jakości, naśladowała wyroby Sevres i Miśni; cieszyła się opieką i protekcją królowej Marii Antoniny, dlatego określano ją jako "Fabrique de la Reine."