Lot No.: 607
Chłopiec wyciągający cierń ze stopy (Spinario)
Niemcy, Katzhütte, Hartwig und Co. Porzellanfabrik,
1 poł. XX w.
figurka nagiego chłopca siedzącego na kamiennym cokole i wyciągającego z lewej stopy cierń; przedstawienie na niskiej regularnej podstawie;
biskwit porcelany; wys. 24 cm; sygn. od spodu wyciskiem: w regularny owal z czterema kropkami przy krawędziach wpisany kontur domku z trójkątnym daszkiem z literą H i sylwetką kota, wycisk 30.
Niemcy, Katzhütte, Hartwig & Co. Porzellanfabrik, 1 poł. XX w.
Biskwitowa redukcja znanej, często naśladowanej i kopiowanej rzeźby hellenistycznej, zw. Spinario, zachowanej w kopiach: brązowej z I w. n. e. w Muzeum Kapitolińskim i marmurowej, z I w. n.e. w zbiorach British Museum.