Lot No.: 813
Karty do gry i fajka, wykonane w obozie jenieckim w Kozielsku II
Wykonawcą kart był por. Henryk Potocki,
syn Piotra, ur. 1913.
Autorem fajki był por. Tadeusz Adam Zieliński
Talia kart (52 szt.) wykonana ręcznie, na tekturkach z zaokrąglonymi narożami; z oryginalnymi wizerunkami figur: np. króla kier jako kowboja, króla trefl - w stroju muszkietera, damy pik w sukience i kapelusiku z lat 30. XX w., z pieskiem na smyczy, damy karo ze sztucerem, w stroju myśliwskim etc.; karty opakowane w postrzępiony skrawek papieru z odręcznym napisem: „Pamiątka - karty / wykonane w Kozielsku / rok 1941 / przez por. Potockiego";
tektura, atrament, tusz, kredka, akwarela; 8,3 x 5,5 cm.
Wykonawcą kart był por. Henryk Potocki, syn Piotra, ur. 1913.
Fajka rzeźbiona w drewnie, z płaskim cybuchem i główką w formie maszkarona o mongoloidalnych rysach; drewno lipowe, wys. 3,3 cm, dł. 14,5 cm, szer. 2,7 cm.
Autorem był por. Tadeusz Adam Zieliński, ten sam, który w warunkach obozowych wykonał słynny, płaskorzeźbiony wizerunek Matki Boskiej Kozielskiej, wg proj. Mikołaja Arciszewskiego; szkic rąk Madonny wykonał por. Henryk Potocki.