Lot No.: 205
Aniołek
drewno lipowe, polichromowane i złocone;
wys. 62 cm. Małopolska (?), 3 ćw. XVIII w.
Pochodząca zapewne z niewielkiego ołtarza, dobrej klasy rzeźba aniołka ujęta jest w ciekawej, energicznej pozie, w kroczącym ruchu, z zażywnym gestem wyciągniętym w bok rąk pierwotnie przychwytujących zapewne znacznych rozmiarów atrybut. Modelunek rzeźby jest ożywiony - kędzierzawej fryzurze towarzyszy malowniczo modelowane ciałko, podobnie traktowana jest też silnie asymetryczna draperia na biodrach. Powyższe cechy wskazują na rokoko w snycerce polskiej i pozwalają datować rzeźbę na 3 ćw. XVIII w. ostrożnie łącząc ją ze środowiskiem małopolskim.