Lot No.: 817
Komoda rokokowa
Francja (?), ok. poł. XVIII w.
o falistych bokach i froncie, z marmurowym blatem (bordo z szarymi plamkami i żyłkami), z dwoma szufladami, fornirowana, intarsjowana, wsparta na czterech
graniastych, zbieżnych esowatych nóżkach. Na licach szuflad i bokach geometryczne i faliste pola ujęte wstęgami, wypełnione wzorzystym fornirem i ulistnionymi
gałązkami (boki). Miedzy nogami u dołu falisty fartuszek również dekorowany ulistnionymi gałązkami. Na frontowych narożach dekoracyjne ażurowe okucia z
rocailli przechodzące w jajownik. Uchwyty faliste z ceownic i liści. Plecy ramowe, z pojedynczą fazowaną na obrzeżach płycina wpuszczana we wręg. Zamki
stalowe, przykładano-wpuszczane, jednoryglowe. Materiały: konstrukcja - dębina, sosna; fornir - palisander, róża; okucia mosiądz złocony, stal; blat - marmur;
wymiary: 80,5 x 103,2 x 48,6 cm; konstrukcja drewniana - 78,3 x 91 x 48,6 cm; marmur - 2 x 103,2 x 48 cm;
Komoda o formie (falista), materiałach (dębina, palisander, róża), konstrukcji (deskowa, dwuszufladowa) i dekoracji (fornir i intarsje z oklein egzotycznych, gałązki
kwiatowe) właściwej francuskim meblom rokokowym. Wykonana w sposób rzemieślniczy, ze śladami narzędzi. Mebel bardzo dobrej jakości. Naśladująca projekty
nadwornych ebenistów Ludwika XV.